על היוגה

המילה יוגה נגזרת מהמילה יוג (yuj) סנסקריט שפירושה לקשור, לצרף, להצמיד, או חיבור איחוד ושיתוף. הכוונה לאיחוד במובן הרוחני של המודעות האישית עם המודעות האונבירסלית.  הדבר מבטא את המטרה העיקרית איחוד היחיד, הסופי, עם הנצחי, האינסופי.

ברמה הפרקטית היוגה משלבת איזון והרמוניה של הגוף התודעה והרגשות ומאפשרת איזון של האדם המתרגל אותה. השילוב הזה נעשה באמצעות תרגול אסנות (תנוחות), פראנימה (נשימה), והתבוננות (מדיטציה). היוגה פורשת בפנינו מערכת ערכים המכוונת אל פיתוח מתמיד של הטוב שבאדם, תוך התיחסות אל כלל מרכיבי אישיותו וחייו.

ליוגה כלים לביצוע שינוי בגוף ובתודעה של ההולך בה. תרגול ושימוש בכלים אלו משפרים את מצבו הפיזי והתודעתי של הגוף ובו בזמן מביאים את המתרגל לחיים מודעים תוך הגברת רמת המודעות לגוף, לנשימה, לתודעה, למחשבות, לסביבה ולאנשים מסביבנו. על ידי כך ניתן להגביר את רמת האושר של המתרגל ולאפשר חופש ושחרור.

היוגה ידועה בהגברת רמת האיזון של המתרגל בה. איזון בין ההבטים השונים של המתרגל: פיזי, מנטאלי, ריגשי, אינטלקטואלי ורוחני. היום יותר מתמיד האנושות סובלת מחוסר הרמוניה ואיזון בין המרכיבים הללו והיוגה מאפשרת את האיזון וההרמוניה החסרים.

על-מנת לחוש את השינוים עליהם דברנו יש להתמיד בתירגול ובהתנסות הישירה. התנסות בלתי ישירה כגון קריאה, שמיעה וצפיה בלבד לא יביאו את השינויים הללו, אלא אלא רק באמצעות תרגול והתנסות ישירים.

היוגה היא אוניברסאלית ולכן אינה שייכת לשום תרבות או מדינה ולכן אמירות כגון "היוגה מקורה בהודו, היא מתאימה להודים - לשם מה להתחבר לתרבות זרה?" שאלה זו שקולה להצהרות כמו "אין להאזין למוצארט, שהרי הוא היה אוסטרי ולכן מייצג תרבות זרה" או "לשם מה לאכול אוכל סיני?" או לא אדליק אור בביתי, כי תומס אדיסון היה אמריקאי"...העובדה שהשמש זורחת במזרח אינה הופכת אותה להיות מזרחית.

בשלבים הראשונים היוגה מתחילה לעבוד המרכיב הפיזי של הגוף שהוא המרכיב המוכר יותר למתרגל. התרגול משפר את האיזון וההרמוניה בין אברי הגוף, השרירים ומערכת העצבים. תרגול היוגה מביא את מערכות הגוף לתפקד בצורה מתואמת ומאוזנת כך שהם משפרים את מצבו הכללי של הגוף.מהגוף הפיזי השפעת התירגול ביוגה עוברות לגוף המנטלי ולגוף הריגשי.